Naturobservationer fra ind- og udland

 

 
Aktuelle fugleobservationer fra Bornholm via Dofbasen

Bemærkelsesværdige obs sorteret efter Lokalitet - Bemærkelsesværdige obs sorteret efter Art
Alle obs sorteret efter Lokalitet - Alle obs sorteret efter Art
Sjældne obs sidste 30 dage inkl. Ertholmene - Sjældne obs 2019 excl. Ertholmene - Artsliste 2019 excl. Ertholmene



08/12-2019 Årsdale: Silkehale 5 syd
Arne Møller
: Skovhornugle mindst 7 rastende i træ over for den gamle station.
Nana Gitz-Madsen, Frits Madsen, Anette Sonne og Arne Møller


07/12-2019 Årsdale: Havlit 20 S
Arne Møller


03/12-2019 Årsdale: Silkehale 18 of.
Anette Sonne og Arne Møller


01/12-2019 Årsdale: Silkehale 20 rst. kortvarigt og fløj videre mod nord.
Anette Sonne og Arne Møller


24/11-2019 : Skovhornugle 10 flyver ud fra et træ ved den gamle station.
Frits Madsen


23/11-2019 Årsdale: Vandrefalk 1 of.
Anette Sonne
Nexø Havn: Vandrefalk 1 1k rst. kl. 09.35
Opfyldningen ved Nexø Havn (09.45-10.20): Vibe 1 of., Stillits 1 rst., Bjergirisk 3 rst., Snespurv 7 rst.
Steen E. Jensen


Vandrefalk 1k rastende på værftets tag, Nexø Havn d. 23/11-2019 - Steen E. Jensen


Snespurv, opfyldningen ved Nexø Havn d. 23/11-2019 - Steen E. Jensen


Drikkende Hættemåge, opfyldningen ved Nexø Havn d. 23/11-2019 - Steen E. Jensen

 

14/11-2019 Matriklen, Årsdale: Lille Fluesnapper 1 hørt kalde flere gange i eftermiddag, før den lettede og forlod haven. Det var ikke en Tajgafluesnapper, som har et finere og hurtigere kald.
Arne Møller


10/11-2019 Rø Plantage: Hvidvinget Korsnæb min. 7 rst. på lærkekogler
Klaus Hermansen


08/11-2019 Salthammer (eftermiddag): Himalayasanger* 1 rst. fundet af Vicky tidligere på dagen. Der var også (bl.a.) 4 Hvide Vipstjerter og 3-4 Rørspurve
Hanne Tøttrup, Hans Fæster, Mogens Kofoed, Laurits, Anette Sonne og Arne Møller


Himalayasanger, Salthammer d. 08/11-2019 - Arne Møller

 

07/11-2019 Gadebyvej, Østermarie: Agerhøne 13.
Anette Sonne


01/11-2019 Opfyldningen, Rønne Havn: Bjerglærke 1 fou. ved 15.30-tiden
Steen E. Jensen


Bjerglærke, Rønne Havn d. 01/11-2019 - Steen E. Jensen

 

30/10-2019 Årsdale (eftermiddag): Sangsvane 4 ad. S., Bramgås 40 SV
Anette Sonne og Arne Møller


29/10-2019 Hammern (07.00-11.00): Rødstrubet Lom 4 V, Sortstrubet Lom 36 V, Sangsvane 5 S, Bramgås 260 V, Pibeand 280 V, Spidsand 3 V, Ederfugl 1120 V, Kongeederfugl 1 hun V (var tydeligt mindre end ederfuglene, mere rødbrun og næsten hvid undervinge - sås tæt på kysten), Sortand 105 V, Fløjlsand 4 V, Dværgmåge 1 V
Klaus Hermansen
Årsdale (11.30-16.30): Bramgås 22 S, Ederfugl 560 S, Havlit 2 S, Hvid Vipstjert 1 S. Også obs morgen og formiddag, men ingen træk set.
Anette Sonne og Arne Møller


28/10-2019 Poulsker: Vibe 150, Stær 270 fou.
Salthammer: Toppet Lappedykker 12 rst., Pibeand 16 rst., Knarand 1 rst., Ederfugl 2 rst., Toppet Skallelsuger 5 rst., Hvid Vipstjert 1 rst., Stær 15 rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Dueodde: Mosehornugle 1 rst.
Årsdale: Halemejse 10 of.
Klaus Hermansen


27/10-2019 Årsdale: Landsvale 1
Anette Sonne
Udkær (13.00-): Netop ankommet til transformeren midtvejs nede af Springbakkevej blev der uro i gadekæret og jo, en ung Havørn skræmte alt op; den blev moppet af sorte fugle, men tog et par runder og fløj mod Kærgårds mose. Der kørte jeg hen lidt senere og 5 min derefter kom (den samme) Havørn lavt ind over de grønne marker fra syd med fangerne fyldt; den tabte noget undervejs, men havde stadig noget da den landede; det var umuligt at se hvad det var, men efter 5 min. lettede den og fløj videre langs skoven ”tomhændet”.
Bent Ernst Nielsen


25/10-2019 Åkirkebyvej/Vellensbyvej (frokosttid): Stor flok (ca. 100) fouragerende Stære på rønnebærtræerne, som blev ribbet et efter et..De mange Stære gav mig blod på tanden, så jeg var i Ølene ved det nordre tårn kl. 17.30, lige da solen var i trætoppene mod vest. Og jo, der var opvisning af endnu flere Stære, som hele tiden blev suppleret, så der vel var en 500 stk til sidst. De fløj længe, og af og til kom mindre eskadre af gæs indflyvende. En kærhøg gjorde et par udfald mod flokken, men opgav og fløj hurtigt sine egne veje. Super forestilling!!
Bent Ernst Nielsen


24/10-2019 Sose Odde: Agerhøne 8 fou.
Bent Ernst Nielsen


23/10-2019 Vestre Sømark: Blå Kærhøg 1 hun rst.
Erik Biering
Dueodde: Bjergirisk 45 rst.
Skolevejen: Fjeldvåge 2 rst., Vnadrefalk 1 juv. rst., Agerhøne 5 rst.
Klaus Hermansen


22/10-2019 Nydam, Rutsker: Dobbeltbekkasin 12 rst.
Klaus Hermansen


21/10-2019 Vestre Sømark: Blisgås 150 SV, Gransanger 2 rst.
Pedersker og Poulsker: Vibe 30 rst. Sjagger 420 i 4 flokke rst. Misteldrossel 10 rst.
Salthammer: Stillits 1 rst.
Erik Biering


20/10-2019 Årsdale: Blisgås 70 SV kl. 16.00 og 280 SV kl. 18.15, Grønsisken 45 S
Arne Møller
Olsker: Løvsanger 1 - både set og hørt kalde.
Anette Sonne
Raghammer: Stor Tornskade 1 rst.
Vestre Sømark: Løv/Gransanger 10 rst.
Erik Biering
Listed: Blisgås ca. 300 V fordelt på fire flokke spredt ud over dagen
Steen E. Jensen


18/10-2019 Vores matrikel, Årsdale: Blisgås 110 V kl. 12.55 og 120 S kl. 17.10, Vandrefalk 1 hun lavt mod S
Anette Sonne og Arne Møller
Siegårdsvej: Kvækerfinke 80 rst.
Vestre Sømark: Blisgås 110 V
Erik Biering
Snorrebakken, Rønne: Nøddekrige 1 of. i retning mod Rønne kl. 11.15
Opfyldningen ved Nexø Havn (13.55-14.45 - dis/finregn): Blisgås ca. 750 SV (ca. 700 i e n flok + 46), Bramgås 1 rst., Engpiber 8 rst., Gransanger 1 rst., Gulspurv ca. 20 rst., Rørspurv ca. 10 rst.
Steen E. Jensen


En lille del af en flok på ca. 700 Blisgæs trækkende sydvest, Nexø Havn opfyldning d. 18/10-2019 - Steen E. Jensen


En frafalden Bramgås, Nexø Havn opfyldning d. 18/10-2019 - Steen E. Jensen

 

17/10-2019 Årsdale: Blisgås 53 S kl. 16.50, 2 flokke hørt tidligere på dagen.
Anette Sonne og Arne Møller
Vestre Sømark: Blisgås 500 V i mindre flokke i tidsrummet 11 - 15
Erik Biering
Listed: Blisgås 23 + 41 trækkende vest midtformiddag
Steen E. Jensen


16/10-2019 Matriklen, Årsdale: Blisgås mange flokke hørt i tågen, Sangdrossel 2 rst., Vindrossel 15 rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Opfyldningen ved Nexø Havn (09.15-11.15 - Tåge med sigtbarhed på 2-300 meter): Knarand 5 rst., Spurvehøg 1 rst., Skovhornugle 1 rst., Engpiber ca. 10 rst., Sangdrossel 3 rst., Fuglekonge 3 fou., Bogfinke 2 rst., Stillits 6 rst., Tornirisk 5 rst., Rørspurv ca. 10 rst.
Matriklen, Listed: Vindrossel ca. 70 of. kl. 16.10
Steen E. Jensen


Tågeskud
Skovhornugle, Opfyldningen ved Nexø Havn d. 16/10-2019 - Steen E. Jensen

 

15/10-2019 Kærgårdstårnet (15.00-16.30): Trane 16 landede på opvisningsmaner på græsmarken lige neden for tårnet – plus utallige storslåede eskadrer af Blisgæs overfløj fra SØ
Bent Ernst Nielsen
Skrullevej: Blå Kærhøg 1 ad. han fou. kl. 13.29
Matriklen, Listed: Blisgås ca. 2000 V i tidsrummet 14.50-18.00
Steen E. Jensen
Nexøvej: Blisgås 80 SV kl. 12.20
Årsdale: Blisgås 70 SV kl. 13.30 + 2295 SV i mange flokke i tidsrummet 15.15-18.20
Anette Sonne og Arne Møller
Ølene: Sølvhejre 5 rst., Blisgås 2460 SV, Blå Kærhøg 4 rst., Dværgfalk 1 rst., Trane 56 rst.
Klaus Hermansen
Vestre Sømark: Blisgås 960 SV i tidsrummet 11.15 til 14.45, Pibeand 10 SV
Erik Biering


Trækkende Blisgæs, Årsdale d. 15/10-2019 - Arne Møller

 

14/10-2019 Dueodde (08.00-10.00 - primært strand- og kratlusk): Fjeldvåge 2 S, Dværgfalk 1 of., Misteldrossel 12 trk., Stillits 10 trk.
Skrokkegårdsvej: Rød Glente 2 fou., Dværgfalk 1 lavt hen over markerne, Stor Tornskade 1 fou.
Rønne: Vandrefalk 1 ad. of. bilen ud for XL-Byg kl. 13.29, mens vi holdt i færgekøen
Steen E. Jensen


Stor Tornskade, Skrokkegårdsvej d. 14/10-2019 - Steen E. Jensen


Rød Glente , Skrokkegårdsvej d. 14/10-2019 - Steen E. Jensen

 

13/10-2019 Årsdale: Landsvale 56 N middag
Anette Sonne og Arne Møller
Opfyldningen ved Nexø Havn (09.20-11.40 - området gennemtrawlet igen og igen): Knarand 2 hanner rst., Pibeand ca. 90 S, Hjejle 1 S, Vandrefalk 1 ad. rst., Landsvale ca. 100 rst., Stær ca. 75 rst., Husrødstjert 4 rst., Skovspurv 35 rst., Engpiber 15 rst., Hvid Vipstjert 2 rst., Tornirisk ca. 60 rst., Gulspurv 2 rst., Rørspurv 12 rst.
Steen E. Jensen


Husrødstjert, Opfyldningen ved Nexø Havn d. 13/10-2019 - Steen E. Jensen


Rastende Vandrefalk , Opfyldningen ved Nexø Havn d. 13/10-2019 - Steen E. Jensen

 

12/10-2019 Opfyldningen ved Nexø Havn: Stillits 25 rst., Bjergirisk 30 rst.
Tjørneby
: Blisgås 120 rst., Bramgås 250 rst.
Klaus Hermansen


11/10-2019 Opfyldningen ved Nexø Havn (13.15-14.10): Gråand ca. 80 rst., Landsvale 1 of., Engpiber ca. 20 rst., Rødstrubet Piber 1 rst. (kald hørt meget fint - rastede sammen med nogle Engpibere), Hvid Vipstjert 1 rst., Tornirisk ca. 80 rst.
Steen E. Jensen
Ibskervej: Sangsvane 2 ad rst.
Nexøvej: Fjeldvåge 2 fou.
Anette Sonne og Arne Møller


De grønne frøer kastede sig over admiralsommerfuglene, når de satte sig - Chr. Ø d. 18/09-2019 - Arne Møller

 

10/10-2019 Snorrebakken ved Rønne: Rød Glente 1 fou. kl. 14.00
Loisenlund: Rød Glente 1 fou. kl. 14.18
Steen E. Jensen


09/10-2019 Årsdale: Blå Kærhøg 1 brun fou. eftermiddag
Arne Møller
Dyndevej: Trane 72 SV kl 17.40
Anette Sonne


08/10-2019 Årsdale: Blisgås 35 NV, ind fra SØ ved middagstid.
Klaus Hermansen og Arne Møller
Ibskervej: Sangsvane 2 ad. rst.
Anette Sonne


07/10-2019 Hammeren: Misteldrossel 24 rst., Fuglekongesanger 1 rst., Kvækerfinke 12 rst.
Klaus Hermansen


06/10-2019 Årsdale: Blå Kærhøg 2k han kl.15.55, lavt i lyntempo over markerne mod VSV, få meter fra vores have. Måske indtrækkende fra øst.
Arne Møller


Blå Kærhøg , Årsdale d. 06/10-2019 - Arne Møller

 

05/10-2019 Årsdale: Dværgmåge 2 ad S.
Fyldområdet Nexø Havn: Engpiber 10, Rødstrubet Piber 1, Tornirisk 70, Rørspurv 2.
Anette Sonne og Arne Møller
Paradisbakkerne: Skovsneppe 1 rst., Grønirisk 250 flyver til overnatning.
Anette Sonne


Den fejlfarvede Fiskehejre (a la Purpurhejre), Dueodde d. 29/09-2019 - Arne Møller

 

04/10-2019 Årsdale: Sangdrossel 20 rst. på matriklen
Anette Sonne og Arne Møller
Melsted: Silkehale 8 rst.
Anette Sonne
Nexø Havn: Vandrefalk 1 fou.
Arne Møller
Dueodde: Bl.a. Sortstrubet Lom 35 V, Rødstrubet Lom 12 V, Bramgås 610 V, Blisgås 465, Mørkbruget Knortegås 54 V, Ederfugl 615 V, Pibeand 202 V, Fløjlsand 39 V, Sortand 341 V, Spidsand 7 V, Tejst 1 V, Nordisk Lappedykker 1 V, Fjeldvåge 24 S, Havørn 1 2k rst., Misteldrossel 18 S
Hammeren: Vindrossel 6 rst., Gransanger 14 rst., Nøddekrige 1 rst.
Klaus Hermansen


Traneflok på vej mod sydvest efter at have passeret Årsdale d. 23/09-2019 - Arne Møller


Trækkende Traner, Årsdale d. 23/09-2019 - Arne Møller

 

28/09-2019 Dueodde: Blisgås 153 SV, Sortstrubet Lom 6 V, Fiskeørn 1 S, Hvepsevåge 5 S, Spurvehøg 52 trk./rst., Rød Glente 5 rst., Sort Glente 1 rst., Fjeldvåge 17 S, Dværgfalk 2 rst., Lærkefalk 2 rst., Stillits 3 rst.
Klaus Hermansen


27/09-2019 Ølene: Blsigås 136 of., Pibeand 95 rst., Mosehornugle 1 rst., Halemejse 5 rst., Rødrygget Tornskade 1 juv. rst.
Klaus Hermansen


26/09-2019 Matriklen, Årsdale: Duehøg 1 hun of., Lille Fluesnapper 1 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


25/09-2019 Nexø Sydstrand: Rødstrubet Piber 1 rst.
Ferske Sø: Vandrikse 1 hørt
Anette Sonne
Nexø Havn: Isfugl 1 fou. i kanalen ved Søndre Flak
Anette Sonne og Arne Møller
Oren, Årsdale: Husrødstjert 3 rst.
Arne Møller


24/09-2019 Matriklen, Årsdale: Bl.a. Trane hørt fra midnat og en time frem, Rødhals 10, Gransanger 1, Fuglekonge 30, Lille Fluesnapper 1 rst., Bogfinke 60, Kvækerfinke 3
Anette Sonne og Arne Møller


23/09-2019 Matriklen, Årsdale: Trane 740 SV fra kl.1635 til 1805 i 3 flokke, Rødhals 20, Fuglekonge over 50
Nexø: Tranefok hørt kredse over byen kl. 20.35
Anette Sonne og Arne Møller
Listed: Trane overtrækkende matriklen kl. 22.25 - Ukendt antal, men der var vist mange
Nexø Sydstrand/Nexø Lystskov: Det vrimlede med Rødhals og Fuglekonge overalt, men i praksis umuligt at sætte præcise tal på forekomsten. Det samme gør sig i øvrigt gældende på min matrikel, hvor det også vrimler med rødhalse og fuglekonger.
Nexø Havn: Engpiber 10-20 rst., Tornirisk ca. 150 rst.
Steen E. jensen


Tårnfalk, Nexø Sydstrand d. 23/09-2019 - Steen E. Jensen

 

22/09-2019 Højene, Højevejen: Nøddekrige 1 of. eftermiddag
Anette Sonne
Matriklen, Listed: Rødstjert 1 han + 1 hun rst., Gærdesanger 1 rst., Munk 4 rst., Gransanger 5 rst.
Steen E. Jensen


Tårnfalk, Salthammer d. 21/09-2019 - Arne Møller

 

21/09-2019 Årsdale: Tårnfalk 1 fou., Hvid Vipstjert 40 rst. aften, Gærdesanger 1, Gransanger 1
Hundsemyre: Fiskeørn 1 flyver ud fra området med en fisk i kløerne
Poulskervej: Tårnfalk 1 fou.
Sdr.Landevej: Tårnfalk 1 fou.
Raghammer: Dværgfalk 1 øst, Tårnfalk 1 fou., Engpiber 2, Hvid Vipstjert 4, Ravn 2
Salthammer (17.15-17.30): Bl.a. Pibeand 18, Knarand 2, Krikand 31, Tårnfalk 1 rst., måske lige kommet ind fra NØ, Alm. Ryle 4, Kaspisk Måge 1 ad, Hvid Vipstjert 12
Anette Sonne og Arne Møller
Dueodde (09.05-11.00 - krat- og strandlusk): Bl.a. Krikand 17 rst., Blå Kærhøg 1 fou., Stor Præstekrave 21 rst., Sandløber 2 rst., Alm. Ryle ca. 180 rst.
Steen E. Jensen


Alm. Ryle, Dueodde d. 21/09-2019 - Steen E. Jensen

 

20/09-2019 Dueodde (06.20-11.00): Bramgås 56 trk., Ederfugl 108 trk., Fløjlsand 1 trk., Sortand 345 trk., Skeand 6 trk., Pibeand 275 trk., Spidsand 12 trk., Krikand 65 trk., Gråstrubet Lappedykker 1 rst., Rødstrubet Lom 7 trk. + 1 rst., Sortstrubet Lom 5 Ø, Fiskehejre 3 S, Skarv 176 trk., Stor Præstekrave 17 rst., Alm. Ryle 160 rst., Splitterne 15 trk., Fiskeørn 1 trk., Spurvehøg 12 trk. + 4 rst., Fjeldvåge 1 S, Tårnfalk 2 fou., Dværgfalk 1-2 trk. + 1 rst., Vandrefalk 1 1k rst., Hærfugl 1 rst., Skovskade 12 rst., Sanglærke t trk., Bysvale 10 trk., Landsvale ca. 2000 trk., Digesvale 2 trk., , stenpikker 2 rst., Engpiber 6 trk., + 10 rst., Hvid Vipstjert ca. 150 trk., Grønirisk ca. 75 rst., Tornirisk ca. 75 rst.
Steffen S. Nielsen (indtil 08.45) og Steen E. Jensen


Hærfugl, Dueodde d. 20/09-2019 - Steen E. Jensen

 

19/09-2019 Hagemyr (12.40-14.10): Lille Lappedykker 3 rst., Sølvhejre 1 rst., Pibeand ca. 30 rst., Krikand ca. 25 rst., Tårnfalk 3 1k fou., Dværgfalk 1 of., Vandrikse 1 ka., Trane 11 of.
Ølene (14.20-15.00): Sølvhejre 1 indflyvende til rst., Musvåge 13 i en skrue, Trane 1 par med 2 store unger + 1 par, Rødrygget Tornskade 1 rst.
Steen E. Jensen


Sølvhejre, Hagemyr d. 19/09-2019 - Steen E. Jensen

 

18/09-2019 Askelundsvej, Listed: Lille Fluesnapper 1 1k fou. på matriklen. Blev opdaget, mens vi sad og spiste frokost, og derfter forsøgt fotograferet den næste times tid. Ikke særligt samarbejdsvillig, men lidt "skud" kom der dog ud af anstrengelserne.
Steen E. Jensen


Lille Fluesnapper, Listed d. 18/09-2019 - Steen E. Jensen

 

17/09-2019 Hammerodde (08.30-11.30 - Vest 12-15 m/sek., god sigt, regnbyger): Rødstrubet Lom 1 V, Pibeand 1404 V, Krikand 211 V, Spidsand 152 V, Skeand 6 V, Troldand 5 V, Ederfugl 5 V, Sortand 506 V, Fløjlsand 2 V, Landsvale 10 V, Digesvale 2 V, Skovpiber 2 trk.
Steen E. Jensen
Ferskesø: Isfugl 1 rst.
Klaus Hermansen


Skarv, Hammerodde d. 17/09-2019 - Steen E. Jensen

 

16/09-2019 Åløsevej x Almindingensvej: Rød Glente 2 fou. kl. 09.32-
Svaneke Nordskov: Rødstjert 1 rst., Grå Fluesnapper 2 rst. plus flere Gransangere
Steen E. Jensen


15/09-2019 Campingpladsen ved Svaneke Fyr: Aftenfalk 1 1k fou. kl. 10.31- Falken forsvandt mod syd efter ca. 1 min. observation.
Steen E. Jensen


Tårnfalk, Nexø Sydstrand d. 15/09-2019 - Steen E. Jensen

 

14/09-2019 Dueodde (06.30-11.30): Bl.a. Hvepsevåge 4-6 trk., Sort Glente 1 rst., Rød Glente 3 rst., Havørn 1 ad. rst., Spurvehøg 30-40 trk./rst., Musvåge 2 rst., Fjeldvåge 1 tf., Tårnfalk 1 S + 2-3 rst., Nøddekrige 1 rst.
Steffen S. Nielsen og Steen E. Jensen


Nøddekrige, Dueodde d. 14/09-2019 - Steen E. Jensen


Rød Glente , Dueodde d. 14/09-2019 - Steen E. Jensen

 

13/09-2019 Nexø: Hærfugl 1 rst. i min datters have kl. 13.15
Klaus Hermansen
4D ved Grynegård: Lundsanger 1 rst.
Anette Sonne
Nexø Sydstrand (08.50-10.10): Krikand 1 næbmærket, Strandhjejle 1 rst., Vibe ca. 100 rst., Krumnæbbet Ryle 2 rst., Alm. Ryle 22 rst., Brushane 16 rst., Mudderklire 2 rst., Hvidklire 1 rst., Tinksmed 1 rst., Rødben 2 rst., Stenvender 2 rst.
Sune Riis Sørensen og Steen E. Jensen
Hundsemyre: Fiskeørn 1 of./rst. kl. 10.20
Bro Odde ud for p-pladsen: Stor Præstekrave 2 rst., Islandsk Ryle 3 rst., Sandløber 8 rst., Alm. Ryle 16 rst.
Skolevejen, Sydbornholm: Stenpikker 10-15 rst.
Steen E. Jensen


Stenpikker, Skolevejen d. 13/09-2019 - Steen E. Jensen


Hærfugl, Nexø d. 13/09-2019 - Maj Rosa

 

08/09-2019 Årsdale: Rørhøg 1 juv fou., Tårnfalk 1 indtr. fra NØ, Hvid Vipstjert 20 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


07/09-2019 Årsdale Havn (aften): Grågås 180 indtr. fra NØ, Mursejler 1 rst., Hvid Vipstjert 25 rst.
Vores have, Årsdale: Hortulan 1 set og hørt kalde, da den flyver op fra vores græsplæne.
Anette Sonne og Arne Møller
Pedersker: Bramgås 42 V, Dværgfalk 1 rst.
Klaus Hermansen
Vester Sømark: Rødhals 20 rst.
Dueodde: Aftenfalk 1 1k rst., Huldue 3 rst.
Salthammer: Stor Præstekrave 1 rst., Islandsk Ryle 8 rst., Dværgryle 1 rst., Krumnæbbet Ryle 1 rst., Alm. Ryle 40 rst., Brushane 2 rst., Stenvender 2 rst.
Erik Biering


04/09-2019 Salthammer (eftermiddag): Bl.a. Gravand 12, Pibeand 4, Knarand 60, Ederfugl 2, Stor Skallesluger 1, Toppet Skallesluger 1, Spurvehøg 1, Stor Præstekrave 3, Islandsk Ryle 2, Dværgryle 1, Krumnæbbet Ryle 3, Alm. Ryle 80, Kaspisk måge 1 ad, Fjordterne 1 juv, Hvid Vipstjert 40.
Grit Hjarnø, Berit og Jørn Bruun, Anette Sonne og Arne Møller


Gravand og Fjordterne, Salthammer d. 04/09-2019 - Arne Møller

 

02/09-2019 Østermarie: Bynkefugl 1 rst.
Udkær: Trane 25 rst.
Nexø Sydstrand: Hvidklire 1 rst., Brushane 6 rst., Rødben 3 rst., Mudderklire 3 rst.
Ølene: Trane 3 + 2 rst., Havørn 1 1k rst.
Erik Biering


01/09-2019 Vester Sømark: Rødrygget Tornskade 1 rst.
Raghammer: Tårnfalk 3 rst., Strandhjejle 1 ad. rst., Grå Fluesnapper 1 rst.
Dueodde: Aftenfalk 4 fou.
Bro Odde: Pibeand 25 rst., Aftenfalk 1 rst., Hvidklire 1 rst., Stenvender 1 rst.
Salthammer: Stor Præstekrave 20 rst., Islandsk Ryle 5 rst., Sandløber 1 rst., Dværgryle 1 rst., Krumnæbbet Ryle 2 rst., Alm. Ryle 40 rst., Brushane 1 rst., Mudderklire 1 rst.
Nexø Sydstrand: Brushane 2 rst., Mudderklire 3 rst., Rødben 1 rst.
Erik Biering
Svartingedal: Havørn 1 juv. rst., Kernebider 5 rst.
Klaus Hermansen


30/08-2019 Vallensgårdsmose (18.30-20.30): Rørhøg 2 fou.,Trane 126 tr. vest mod Udkæret, Dobbeltbakkasin 1, Huldue 3, Grå Fluesnapper 2, Rødrygget Tornskade 1
Lone og Bent Hylsebeck, Grit Hjarnø, Anette Sonne og Arne Møller


29/08-2019 Grammegårdsvej: Pomeransfugl 1 juv. rst.
Nylars: Sort Glente 1 N
Udkær: Skeand 22 rst., Spidsand 3 rst.
Klaus Hermansen
Hjørnet af Sdr. Landevej og Grammegårdsvej: Pomeransfugl 1 rst. (fundet af Klaus Hermansen). Den står på marken lige øst for Grammegårdsvej sammen med 7-8 Store Præstekraver og nogle Hvide Vipstjerter. Den løber hurtigt omkring og skifter plads et stykke inde.
Grit Hjarnø, Anette Sonne, Arne Møller og Hans Fæster


Pomeransfugl juv., Sydbornholm d. 29/08-2019 - Arne Møller


Husmus besøger en blåmejsekasse på matriklen, Årsdale d. 29/08-2019 - Arne Møller

 

27/08-2019 Bastemose (09.00-10.45): Rørhøg 1 han & 1 juv, Trane 2, Løvsanger 8, Skægmejse 7, Rødrygget Tornskade 3
Arne Møller
Årsdale: Stenpikker 2 rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Hammeren: Sortand 23 V, Bynkefugl 8 rst., Stenpikker 5 rst., Grå Fluesnapper 4 rst., Nøddekrige 1 rst.
Udkær: Rød Glente 4 rst., Havørn 1 juv. rst., Temmincksryle 2 rst. Dobbeltbekkasin 6 rst.
Klaus Hermansen


26/08-2019 Årsdale (obs på matriklen): Landsvale 1 par fodrer unger, Gærdesanger 1, Havesanger 1, Løvsanger 5, Rødrygget Tornskade 1 juv.
Anette Sonne og Arne Møller


En af de mange Løvsangere, som trækker gennem landet nu, Årsdale d. 26/08-2019 - Arne Møller

 

23/08-2019 Nexø Sydstrand: Kærløber 1 rst.
Salthammer: Stor Præstekrave 37 rst.
Klaus Hermansen


20/08-2019 Årsdale: Nattergal 1 rst.,ved kysten, Tornsanger 1 rst., på matriklen
Anette Sonne og Arne Møller
Nexø Sydstrand (11.20-13.00): Bl.a. Skarv 45, Grågås ca. 3500, Gravand 13, Pibeand 3, Knarand 22, Krikand 58, Skeand 13, Stor Skallesluger 21, Blishøne 85, Stor Præstekrave 1, Vibe 14, Brushane 2, Stor Kobbersneppe 1, Sortklire 2, Rødben 2, Tinksmed 58, Mudderklire 4, Hættemåge 55, Landsvale 15, Hvid Vipstjert 16, Gærdesanger 1, Løvsanger 1, Stær 280.
Arne Møller


Stor Kobbersneppe, Nexø Sydstrand d. 20/08-2019 - Arne Møller

 

18/08-2019 Årsdale (obs fra matriklen): Lille Kobbersneppe 1 of., Mursejler 860 S eftermiddag, Vendehals 1 rst., Nattergal 1 rst., Rødrygget Tornskade 1 juv. rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Fugletårnet ved Kærgårdsvej: Trane 60-70 rst. om eftermiddagen
Bent Ernst Nielsen


17/08-2019 Årsdale: Nattergal 1 rst. på matriklen.
Nexø Sydstrand (11.20-13.20): Bl.a. Gravand 13, Pibeand 3, Krikand 40, Knarand 35, Skeand 25, Stor Skallesluger 11, Blishøne 45, Lille præstekrave 2, Stor Præstekrave 4, Vibe 9, Dværgryle 1, Alm Ryle 5, Brushane 3, Stor Kobbersneppe 1, Rødben 1, Tinksmed 53, Svaleklire 1, Mudderklire 9, Digesvale 30, Landsvale 8, Bysvale 2, Hvid Vipstjert 15, Gærdesanger 2, Løvsanger 3
Arne Møller


Stor Kobbersneppe, Nexø Sydstrand d. 17/08-2019 - Arne Møller


Rødben, Nexø Sydstrand d. 17/08-2019 - Arne Møller

 

16/08-2019 Årsdale: Vendehals 1 rst. i vores have
Arne Møller
Salthammer: Stor Præstekrave 7 rst., Dværgryle 5 rst., Krumnæbbet Ryle 4 rst., Sortklire 5 rst., Rødben 4 rst., Stenvender 3 rst.
Klaus Hermansen


Alm. Ryle, Raghammer d. 02/08-2019 - Erik Biering

 

13/08-2019 Udkær: Dobbeltbekkasin 16 rst.
Kirkevej: Vendehals 1 rst. (som ifølge gårdejeren har været der et stykke tid)
Klaus Hermansen
Årsdale: Havørn 1 ad. fou. kortvarigt over nyhøstet mark.
Arne Møller


Syngende Bomlærke, Raghammer d. 16/06-2019 - Erik Biering

 

10/08-2019 Bro Odde: Stor Kobbersneppe 1 rst. (ny fugl - ikke den fra Nexø Sydstrand), Småspove 1 rst.
Udkær: Dobbeltbekkasin 12 rst., Hvidklire 14 rst., Sortklire 5 rst.
Klaus Hermansen


Brushane, Salthammer d. 02/08-2019 - Erik Biering

 

06/08-2019 Dueodde: Sandløber 5 V
Balkalyngen: Lille Flagspætte 2 rst.
Salthammer: Gul Vipstjert 1 juv. rst.
Nexø Sydstrand: Stor Kobbersneppe 1 rst., Sortklire 4 rst.
Klaus Hermansen


Rødben juv., Salthammer d. 02/08-2019 - Erik Biering

 

04/08-2019 Ølene (17.45-19.00): Sort Stork 1 juv., kommer flyvende ind fra syd og slår sig ned i den østlige del af mosen (denne obs er fra fugletårnet på Rømersvej). Herefter ser vi den 200 m syd, fra det nordlige fugletårn. Andre obs er Hvepsevåge 1, Vandrefalk 1 begge of.
Katie og Ole Legaard, Klaus Hermensen, Hans Fæster, Anette Sonne og Arne Møller
Ølene (08.10-08.40): Sort Stork 1 juv. rst. (Storken stod ca. 150 m lige syd for det nordlige tårn godt gemt væk i græsset det meste af tiden, Havørn 1 juv. rst. i "forældretræet". Jeg tjekkede Ølene igen fra 13.00-14.45, men der var ingen stork at se. Til gengæld sås og hørtes den unge Havørn tigge føde af en af de gamle fugle, mens Duehøgens unger ivrigt kaldte vest for det nordlige tårn.
Steen E. Jensen


Sort Stork juv., Ølene d. 04/08-2019 - Steen E. Jensen


Havørn juv., Ølene d. 04/08-2019 - Steen E. Jensen


Sort Stork juv., Ølene d. 04/08-2019 - Arne Møller

 

03/08-2019 Rutsker Højlyng: Lille Flagspætte 1 rst.
Erik Biering
Salthammer (10.20-10.40): Stor Præstekrave 1 of., Islandsk Ryle 1 rst., Krumnæbbet Ryle 1 rst., Alm. Ryle 89 rst. Tinksmed 4 rst. Alle fugle stod på den yderste skærrække pga. mange turister.
Steen E. Jensen


Overnattende Stære, Årsdale d. 02/08-2019 - Arne Møller

 

02/08-2019 Årsdale: Ca. 500 Stære overnatter i 2 grantræer, som er tæt bevokset med vedbend. Overnatningen der har fundet sted i ca 3 uger.
Anette Sonne og Arne Møller
Nexø Sydstrand (13.45-15.40): Knarand 16 rst., Stor Skallesluger 49 hun/1k rst., Lille Præstekrave 1 ad. + 1 1k rst., Stor Præstekrave 2 ad. rst., Vibe 56 rst., Alm. Ryle 17 rst., Brushane 2 rst., Stor Kobbersneppe 1 rst., Mudderklire 10 rst., Svaleklire 1 rst., Hvidklire 6 rst., Tinksmed 54 rst.
Gæstevisit af Jens Lund Hansen og Erik Sand + Steen E. Jensen
Rømersvej, Ølene: Grå Fluesnapper 1 rst.
Hagemyr: Lille Lappedykker hørt, Krikand 10 rst., Tinksmed 4 rst.
Salthammer (17.00-): Stor Præstekrave 4 rst., Alm. Ryle 30 rst., Islandsk Ryle 1 1k rst., Brushane 1 rst., Rødben 1 rst., Mudderklire 4 rst., Tinksmed 10 rst., Fjordterne 1 rst.
Raghammer: Alm. Ryle 3 rst., Mudderklire 30 rst., Tinksmed 3 rst.
Boderne-Raghammer: Tidselsommerfugl 100-200 trækforsøgende heraf ca. 10 trækkende
Erik Biering
Udkær: Havørn 1 2k rst. kl. 17.30
Klaus Hermansen


Stor Kobbersneppe, Nexø Sydstrand d. 02/08-2019 - Steen E. Jensen


Tornsanger, Nexø Sydstrand d. 02/08-2019 - Steen E. Jensen


Solsortunge, Nexø Sydstrand d. 02/08-2019 - Steen E. Jensen

 

01/08-2019 Nexø Sydstrand (12.25-13.00): Stor Præstekrave 1 rst., Vibe 24 rst., Alm. Ryle 19 rst., Dobbeltbekkasin 1 rst., Mudderklire 9 rst., Hvidklire 2 rst., Tinksmed 26 rst., Nordsøsildemåge 2 ad. rst.
Klaus Hermansen og Steen E. Jensen
Salthammer (13.10-13.40): Hjejle 1 rst., Stor Præstekrave 2 rst., Lille Præstekrave 1 rst., Stenvender 1 rst., Brushane 1 rst., Krumnæbbet Ryle 1 rst., Alm. Ryle ca. 60 rst., Mudderklire 4 rst., Rødben 4 rst., Tinksmed 2 rst., Dværgterne 1 ad. + 1 juv. rst.
Steen E. Jensen
Ølene (eftermiddag): Fiskeørn 1of., Vandrefalk 1 of., Lille Korsnæb 3 rst.
Klaus Hermansen


Dværgterne (ad. og juv.), Salthammer d. 01/08-2019 - Steen E. Jensen

 

Sitemap