Naturobservationer fra ind- og udland

 

 
Aktuelle fugleobservationer fra Bornholm via Dofbasen

Bemærkelsesværdige obs sorteret efter Lokalitet - Bemærkelsesværdige obs sorteret efter Art
Alle obs sorteret efter Lokalitet - Alle obs sorteret efter Art
Sjældne obs sidste 30 dage inkl. Ertholmene - Sjældne obs 2021 excl. Ertholmene - Artsliste 2021 excl. Ertholmene



02/03-2021 Ll. Myregårdsvej: Rød Glente 2 fou. kl. 09.00-
Rønne Havn ved Sdr. Bådehavn: Toppet Lappedykker 1 vdr. rst. om eftermiddagen
Bent Ernst Nielsen


28/02-2021 Ørredsøen ved Lufthavnen: Så er 6 Canadagæs ankommet til deres ynglesø. De fouragerer parvis på den omkringliggende mark.
Bent Ernst Nielsen


27/02-2021 Fredensborgbugten: Nældens Takvinge 1 rst. kl. 14.00
Bent Ernst Nielsen


26/02-2021 Rømersvej, Ølene: Trane 3 fou. ud for fugletårnet kl. 09.45
Bent Ernst Nielsen


25/02-2021 Korshøje: Blå Kærhøg 1 brun fou.
Højevejen: Sanglærke flok på 180 fou.
Anette Sonne
Safirsøen: Taffeland 1 han + 3 hunner rst.
Vandhul v. opfyldning, Nørrekås: Skeand 1 han fou.
Bent Ernst Nielsen


24/02-2021 Årsdale: Stær 14 S
Arne Møller
Nexø Sydstrand (formiddag): Bl.a. Skarv 67, Gravand 16, Pibeand 4, Knarand 40, Krikand 69, Spidsand 3, Gråand 540, Troldand 480, Hvinand 4, Stor Skallelsuger 3, Vibe 18, Sanglærke 6 of., Stær 1 sy. + 4 of.
Nexø Lystskov: Skovskade 1, Ravn 2, Træløber 2, Kernebider 1
Ferskesø: Troldand 26, Rørhøne 1, Træløber 2
Anette Sonne
Balka (eftermiddag): Toppet Lappedykker 130, Bjergand 29, Havlit 4, Hvinand 3, Trane 2 of.
Salthammer (eftermiddag): Gravand 42, Knarand 36, Taffeland 1, Troldand 21, Bjergand 7, Ederfugl 4, Havlit 2, Hvinand 3, Stor Skallelsuger 3, Blishøne 75
Berit og Jørn Bruun samt Anette Sonne og Arne Møller
Rønne: Munk 1 han ved foderbrættet kl. 10.00
Michael Berg Petersen


23/02-2021 Bastemose (eftermiddag): Trane 2 hørt kalde konstant fra rørskoven og 2 trækkende N højt over den østlige del af mosen, Ravn 6 of.
Anette Sonne og Arne Møller
Udkær: Vibe 2 rst. i formiddags
Bent Ernst Nielsen


21/02-2021 Salenebugten (eftermiddag): Rødstrubet Lom 2, Toppet Lappedykker 22, Nordisk Lappedykker 5, Gravand 4, Havlit 20, Hvinand 30, Sortand 4, Fløjlsand 5, Stor Skallelsuger 3, Toppet Skallesluger 15
Gudhjemvej: Rød Glente 1 of.
Anette Sonne og Arne Møller


20/02-2021 Raghammer: Bl.a. Havlit 11, Fløjlsand 6.
Sdr. Landevej: Dværgfalk 1 fou.
Udkær: Vibe 45 (fundet af Hans Fæster)
Skørrebrovej: Ravn 12
Anette Sonne og Arne Møller


19/02-2021 Nexø Sydstrand (10.35-12.20): Skarv 114, Knopsvane 2, Grågås 12, Canadagås 1, Gravand 13, Pibeand 6, Knarand 59, Krikand 42, Gråand 840, Troldand 309, Hvinand 22, Stor Skallelsuger 7, Toppet Skallesluger 1, Rørhøne 2, Blishøne 15, Svartbag 53 ad., Engpiber 3, Gærdesmutte 2, Kvækerfinke 1
Nexø Lystskov: Ravn 2
Ferskesø: Rørhøne 6, de opholdt sig i åen til Sydstranden, da hele søen er islagt.
Anette Sonne
Salthammer (15.50-16.10 - Lavvande samt forstyrrelser i form af turister og lystfiskere, der bevægede sig rundt på odden): Skarv 11, Grågås 1, Canadagås 1, Gravand 12,
Pibeand 1, Knarand 26, Krikand 19, Troldand 51, Hvinand 15, Ederfugl 4,
Stor Skallelsuger 5, Blishøne 35
Anette Sonne og Arne Møller


15/02-2021 Hasle Havn: Lille Skallesluger 1 hun/juv., Bjerglærke.1, Skærpiber 1, Engpiber 2
Anette Sonne og Arne Møller


Bjerglærke, Hasle Havn d. 15/02-2021 - Arne Møller

 

12/02-2021 Årsdale: Bl.a. Rødhals 1, Kvækerfinke 1, Kernebider 8, Gulspurv 55 på foderplads i haven.
Salthammer (15.50-16.15): Bl.a: Skarv 180, Fiskehejre 1, Gravand 9, Pibeand 4, Knarand 14, Krikand 10, Hvinand 12, Stor Skallesluger 3, Blishøne 35, Sortgrå Ryle 3, Engpiber 12
Anette Sonne og Arne Møller


Kernebider, Årsdale d. 12/02-2021 - Arne Møller


Skarv, Salthammer d. 12/02-2021 - Arne Møller

 

10/02-2021 Nexø Sydstrand (14.30-): Skarv 113, Knopsvane 15, Grågås 131, Canadagås 30, Gravand 9, Knarand 162, Krikand 35, Gråand 420, Troldand 264, Hvinand 4, Stor Skallelsuger 5, Toppet Skallesluger 5, Dobbeltbekkasin 2, Engpiber 4, Gærdesmutte 1, Rødhals 1, Sjagger 1
Ferske Sø: Knopsvane 1, Gråand 440, Rørhøne 5, Rødhals 2, Gærdemutte 2
Nexø Lystskov: Musvåge 1, Skovsneppe 1
Anette Sonne


07/02-2021 Vigehavn, Svaneke: Havørn 1 2k+ NV kl. 10.16
Svanekevang: Engpiber 5 rst., Nordlig Gråsisken ca. 70 rst.
Askelundsvej, Listed: Kernebider 1 rst.
Listed Havn: Bjergand 1 ad. hun rst., Isfugl 1 rst.
Steen E. Jensen
Fyldområde, Rønne Havn:: Hedelærke 4 fou. om eftermiddagenb
Bent Ernst Nielsen


Bjergand, Listed Havn d. 07/02-2021 - Steen E. Jensen

 

06/02-2021 Fyldområde, Rønne Havn (09.10-10.05): Hedelærke 4 fou., Engpiber 1 fou., Bogfinke ca. 70 fou., Snespurv 1 hun fou.
Kærhuse (10.55-11.10): Tundrasædgås ca. 120 rst., Blisgås ca. 80 rst., Grågås ca. 500 rst., Bramgås 10 rst., Blå Kærhøg 1 hun fou.
Salthammer (11.15-11.25): Sortgrå Ryle 2 fou., Engpiber 26 fou., Hvid Vipstjert 2 fou.
Steen E. Jensen
Årsdale: Havørn 1 juv. N kl. 09.20 og 1 juv. N kl. 15.05. Sikkert samme fugl 2 gange, Spurvehøg 1 hun fanger en Solsort i vores have.
En værling kommer og sætter sig i toppen af vores lærketræ et kort øjeblik. Jeg ser den i kikkert og rækker ud efter mit kamera, og så flyver den videre mod syd. Det så ud til at være en Gulbrynet Værling*. Arten er kun set i Danmark en gang tidligere.
Anette Sonne og Arne Møller


Hedelærke, Rønne Havn d. 06/02-2021 - Steen E. Jensen


Tundrasædgås i forgrunden sammen med Blisgæs og Grågæs, Kærhuse d. 06/02-2021 - Steen E. Jensen


Ung Havørn efterfulgt af en Svartbag, Årsdale d. 06/02-2021 - Steen E. Jensen


Spurvehøg, Årsdale d. 06/02-2021 - Steen E. Jensen

 

05/02-2021 Årsdale: Sanglærke 2 fou. på marken vest for Årsdale.
Arne Møller


04/02-2021 Årsdale: Havlit 7 r., Ringdue 160 r., Engpiber 2 r., Sjagger 16 of., Kvækerfinke 1 fou., Stor Gråsisken 40 fou.
Anette Sonne og Arne Møller
Almindingen nordøst: Lille Korsnæb 11 fou.
Askelundsvej, Listed: Dompap 16 rst. i haven
Steen E. Jensen


03/02-2021 Halleklipper: Kernebider ca. 50 of. lige foran bilen kl. 08.45
Salthammer (09.05-09.45): Skærpiber 1 fou., Hvid Vipstjert 2 fou.
Askelundsvej, Listed: Sangdrossel 1 fou.
Steen E. Jensen
Årsdale: Ravn 2 of. vores have
Anette Sonne og Arne Møller
Nexø Sydstrand (10.45-12.35): Skarv 54, Knopsvane 3 levende + 3 døde, Grågås 6, Gravand 11, Pibeand 44, Knarand 101, Krikand 21, Gråand 550, Troldand 520, Hvinand 25, Stor Skallesluger 16, Blishøne 17, Gærdesmutte 1, Ravn 1 som havde spottet de døde svaner.
Nexø Lystskov: Vandrikse 1 hørt to gange fra vådområdet i den sydvestlige del, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2, Fuglekonge hørt, Skovskade 1, Dompap 1
Ferskesø: Fiskehejre 1, Troldand 180, Musvåge 1, Rørhøne 4, Rødhals 1
Anette Sonne


Sangdrossel (optaget gennem badeværelsetvinduet), Listed d. 03/02-2021 - Steen E. Jensen


Skærpiber, Salthammer d. 03/02-2021 - Steen E. Jensen


Gravandmosaik, Salthammer d. 03/02-2021 - Steen E. Jensen

 

02/02-2021 Årsdale: Stor Gråsisken 35 fou, Kernebider 1 i vores have
Salthammer: Sortgrå Ryle 1 rst.
Poulskervej: Grågås 1400 rst.
Slettegårdsvejen: Sjagger 160 fou.
Anette Sonne og Arne Møller


31/01-2021 Balkabugten (13.15-13.30): Nordisk Lappedykker 1 rst. (kom flyvende "gennem teleskopet", da jeg var i gang med at tælle toppede og smed sig ca. 400 m ude ved Balka Havn), Toppet Lappedykker 112 rst., Bjergand 37 rst.
Salthammer (13.40-14.10): Havlit 2 rst., Hvid Vipstjert 2 fou., Engpiber 2 rst. (ingen spor af den Sortgrå Ryle)
Skolevejen (14.45-14.55): Canadagås 142 rst., Blisgås 32 rst., Grågås ca. 350 rst. Derudover stod der nogle Knop- og Sangsvaner i en lavning, som jeg ikke kunne se ordentligt.
Steen E. Jensen


En af flere fou. Sjaggere, Salthammer d. 31/01-2021 - Steen E. Jensen


Engpiber (1 af 2), Salthammer d. 31/01-2021 - Steen E. Jensen


Canadagås, Skolevejen d. 31/01-2021 - Steen E. Jensen

 

30/01-2021 Årsdale: Tejst 1 rst., Stor Gråsisken 35 rst. i haven
Anette Sonne og Arne Møller
Vallensgård Mose (09.55-10.15): Vandrikse 1 ka., Ringdue ca. 350 of., Ravn 12 of.
Mark syd for Udkær (10.20-10.35): Grågås ca. 600 rst., Blisgås 78 rst., Bramgås 85 rst.
Steen E. Jensen


Skovskade, Listed d. 30/01-2021 - Steen E. Jensen


Gråand på flugt fra artsfæller, der ville have fat i godbidden, Ferskesø d. 30/01-2021 - Steen E. Jensen

 

29/01-2021 Nexø Havn og opfyldning: Vandrefalk 1 rst. på siloen, Snespurv 1 rst.
Balkabugten (13.30-13.45) Toppet Lappedykker ca. 160 rst., Bjergand 38 rst.
Salthammer (14.00-14.40) Sortgrå Ryle 1 rst., Engpiber 1 rst., Hvid Vipstjert 2 rst.
Lynggårdsskoven: Vandrefalk 1 of. kl. 14.55
Steen E. Jensen


Sortgrå Ryle, Salthammer d. 29/01-2021 - Steen E. Jensen


Vandrefalk på siloen "skudt" fra opfyldningen, Nexø d. 29/01-2021 - Steen E. Jensen

 

28/01-2021

Øst for Knudsker: Rød Glente 1 fou. kl. 09.24
Galløkken Camping: Skovhornugle 2 rst.
Holsterodde: Havlit 3 Ø, Hvinand ca. 50 rst.
Salthammer Odde: Engpiber 1 rst., Hvid Vipstjert 3 rst.
Balkabugten: Toppet Lappedykker ca. 170 rst., Canadagås 1 rst.
Steen E. Jensen


En af tre Hvide Vipstjerter, som tilsyneladende har bestemt at holde vinter i Danmark
Salthammer d. 28/01-2021 - Steen E. Jensen

 

27/01-2021 Nexø Sydstrand (09.00-10.05): Skarv 32, Grågås 496, Gravand 8, Pibeand 2, Knarand 129, Krikand 21, Gråand 530, Hvinand 11, Blishøne 14, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 1, Stillits 32
Nexø Lystskov: Musvåge 1, Gærdesmutte 1, Halemejse 3, Dompap 1
Ferskesø: Troldand 370, Stor Flagspætte 1, Gærdesmutte 2
Ane-Birgitte Bill og Anette Sonne
Røvej (eftermiddag): Sjagger 9, Ravn 2, Bjergirisk 40
Anette Sonne og Arne Møller


26/01-2021 Årsdale: Grønsisken 20 fou.
Grisby: Gravand 2 rst.
Arne Møller
Østermarie: Rød Glente 3, Musvåge 1, Ravn 2 ved død dyr
Anette Sonne


23/01-2021 Årsdale: Havlit 8 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


21/01-2021 Salthammer (formiddag): Bl.a. Pibeand 2, Knarand 20, Krikand 8, Atlingand 1 han (første januariagttagelse i Danmark ifølge Dofbasen (SEJ), Stor Skallesluger 11, Blishøne 55, Sortgrå Ryle 1, Hvid Vipstjert 2
Anette Sonne og Arne Møller


Sortgrå Ryle, Salthammer d. 21/01-2021 - Arne Møller

 

20/01-2021 Nexø Sydstrand: Bl.a. Pibeand 5, Knarand 109, Krikand 77, Hvinand 10
Nexø Lystskov: Skovsneppe 1, Gærdesmutte 2, Træløber 1, Halemejse 3
Ferskesø: Lille Lappedykker 1, Pibeand 1, Krikand 2, Rørhøne 3, Træløber 1
Anette Sonne


19/01-2021 Ferskesø: Bl.a. Spidsand 1 han, Grønbenet Rørhøne 2, Isfugl 1
Anette Sonne og Arne Møller


18/01-2021 Årsdale: Blå Kærhøg 1 hun fou.
Anette Sonne og Arne Møller


17/01-2021 Nexø-Svenskehavn: Bl.a. Havlit 8 S, Sortand 7 S og 1 N, Hvinand 19, Skovsneppe 1, Tejst 1, Solsort 62, Sjagger 2
Anette Sonne og Arne Møller


13/01-2021 Årsdale: Kvækerfinke 4, Gulspurv 12 ved foderbræt i vores have
Anette Sonne og Arne Møller
Nexø Sydstrand (10.50-12.40): Skarv 80, Knopsvane 5, Blishøne 3, Pibeand 1, Knarand 89, Krikand 19, Gråand 375, Hvinand 88, Stor Skallesluger 14, Toppet Skallelsuger 1 Gråkrage 37
Ferskesø (12.40-13.00): Fiskehejre 5, Krikand 1, Troldand 130, Rørhøne 3, Blåmejse 4, Musvit 2, Træløber 2 i mejsetog.
Anette Sonne


Kvækerfinke, Årsdale d. 13/01-2021 - Arne Møller

 

10/01-2021 Årsdale: Bramgås 6 rst. på skæret ved havnen
Anette Sonne og Arne Møller


Sangsvane, Hagemyr d. 09/01-2021 - Arne Møller

 

09/01-2021 Hagemyr: Knopsvane 1 ad., Sangsvane 5 ad., Gærdesmutte 2, Stor Tornskade 1, Ravn 1
Ølene: Havørn 2 ad., Musvåge 1, Ravn 1
Varperne: Ravn 2, Dompap 1
Berit og Jørn Bruun, Anette Sonne og Arne Møller


01/01-2021 Hotel Skovly: Isfugl 1 rst. kl. 14.15 - Kom flyvende fra Rævebroen langs åen bag Hotel Skovly
Michael Berg Petersen


30/12-2020 Skolevej/Tjørneby: Canadagås 37 rst., Blisgås 65 rst., Tundrasædgås 47 rst., Bramgås 220 rst.
Læså: Vandstær 1 rst. ved broen på Vasegårdsvej
Ølene: Havørn 2 ad rst.
Balkabugten: Toppet Lappedykker 95 rst., Havlit 7 rst.
Klaus Hermansen


28/12-2020 Svaneke Fyr (10.15-11.25 - konstant finregn): Rødstrubet Lom 1 SØ, Knarand 6 rst., Havlit 6 rst-SØ, Toppet Skallesluger 12 rst., Skærpiber 1 rst.
Svaneke Havn (11.30-11.50 - konstant finregn): Sortstrubet Lom 1 1k rst.
Steen E. Jensen
Salenebugten: Nordisk Lappedykker 4 rst. kl. 11.15
Klaus Hermansen


Sortstrubet Lom 1k, Svaneke Havn d. 28/12-2020 - Steen E. Jensen

 

22/12-2020 Havneområdet, Listed: Lille Lappedykker 1 rst., Tundrasædgås 1 fou., Bramgås 7 fou., Knarand 1 par. De 8 gæs har vist holdt til i havneområdet i en del dage ifølge lokale.
Steen E. Jensen


Tundrasædgås, Listed d. 22/12-2020 - Steen E. Jensen


Bramgås, Listed d. 22/12-2020 - Steen E. Jensen

 

21/12-2020 Årsdale: Tårnfalk 1 of., Stor Gråsisken flok på 25 rst. kortvarigt i vores have.
Anette Sonne og Arne Møller


19/12-2020 Almindingen-Svaneke (14.10-14.16): Rød Glente 3 fou. (1,1 og 1)
Steen E. Jensen


13/12-2020 Svartingedal: Skovsneppe 7 rst.
Dueodde: Sortstrubet Lom 3 rst.
Marker nord for Dueodde: Canadagås 170 rst., Bramgås 130 rst., Sædgås 650 rst., Vandrefalk 1 jagende en Hættemåge
Klaus Hermansen


11/12-2020 Nexø: Sangsvane 29 SV
Klaus Hermansen


09/12-2020 Årsdale: Blisgås 12, Grågås 80 fou. på marken bag vores have
Arne Møller


05/12-2020 Hammeren (kort tur middag): Bl.a. Havlit 8 rst., Fuglekonge 10, Kernebider 1
Anette Sonne og Arne Møller


Havlit, Hammeren d. 05/12-2020 - Arne Møller

 

29/11-2020 Ibskervejen: Slørugle 1 of. kl. 21.15
Klaus Hermansen


27/11-2020 Årsdale: Skovhornugle 1 rst. i vores have
Anette Sonne og Arne Møller


25/11-2020 Rutsker Højlyng (Rød tur - 13.00-): Rød Glente 4 fou., Sortmejse 1 fou. plus en del Ravne set og hørt (flot tur)
Bent Ernst Nielsen


22/11-2020 Balkabugten: Toppet Lappedykker 62 rst., Havlit 3 rst., Sortand 2 rst., Dværgmåge 1 fou.
Klaus Hermansen
Borgedalsøen, Rø: Vandstær 1 fou. ved stigbordet kl. 12.30
Michael Berg Petersen
: Skovhornugle 5 rst.
Steen E. Jensen


Skovhornugle, Rø d. 22/11-2020 - Steen E. Jensen

 

21/11-2020 Svaneke Fyr: Sangsvane 3 ad. S
Ferske Sø: Atlingand 1 fou., Vandrikse 1 hørt, Grønbenet Rørhøne 3 ad. og 1 1k
Nexø Sydstrand: Dobbeltbekkasin 1 rst.
Hundsemyre: Isfugl 1 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


20/11-2020 Listed-Svaneke (09.00-11.45): Lille Lappedykker 1 rst., Bjergand 1 rst., Tejst 1 ad. vdr. rst., Stormmåge ca. 300 rst., Dværgmåge 1 ad. forbiflyvende med kurs mod Gudhjem
Steen E. Jensen


Bjergand, Listed d. 20/11-2020 - Steen E. Jensen


Dværgmåge, Listed d. 20/11-2020 - Steen E. Jensen

 

17/11-2020 Opfyldningen, Nexø Havn: Engpiber ca. 25 rst., Skovspurv ca. 50 rst., Gråsisken ca. 40 rst.
Balkabugten: Toppet Lappedykker 31 rst., Havlit 2 hanner, Hvid Vipstjert 1 fou. i tangen
Bethesdavej: Dværgfalk 1 forbiflyvende med bytte i fangerne
Steen E. Jensen


Stor Skallesluger, Nexø Havn d. 17/11-2020 - Steen E. Jensen

 

13/11-2020 Årsdale: Silkehale 120 fou.
Anette Sonne og Arne Møller


Silkehale, Årsdale d. 13/11-2020 - Arne Møller

 

11/11-2020 Årsdale: Dværgfalk 1 rst.
Anette Sonne og Arne Mølle


10/11-2020 Balkalyngen: Sangsvane 15 of., Stor Tornskade 1 rst.
Ferskesø: Lille Skallesluger 1 hun rst., Dompap 5 rst.
Klaus Hermansen


09/11-2020 Årsdale: Bramgås 50 S, Hvid Vipstjert 1 rst., Dompap 3 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


08/11-2020 Årsdale: Sjagger 45 rst., Bjergirisk 25 rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Balkalyngen: Mosehornugle 1 rst.
Ferskesø: Grønbenet Rørhøne 5 rst., Isfugl 1 of.
Klaus Hermansen


07/11-2020 Balka: Skovhornugle 1 of.
Klaus Hermansen


06/11-2020 Tjørnebyvej og Skolevej: Blå Kærhøg 1 fou., Musvåge 6 rst., Sanglærke 25 rst.,Sjagger 380 rst., Stær 800 rst., Kvækerfinke 65 rst., Snespurv 2 rst.
Klaus Hermansen


01/11-2020 Hegnedevej, Pedersker: Kongeørn 1 juv. of. i sydøstlig retning kl. 08.50
Klaus Hermansen
Sorthat: Brundrossel* 1 fou. i tangen
Rolf Christensen, Anette Sonne og Arne Møller plus mange andre
Hagemyr: Sølvhejre 1 rst., Dompap 1 han rst.
Bent Ernst Nielsen


Brundrossel*, Sorthat d. 01/11-2020 - Arne Møller

 

31/10-2020 Svaneke Fyr: Sortstrubet Lom 1 S., Hvid Vipstjert 2 rst., Bjergirisk 15 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


30/10-2020 Årsdale: Husrødstjert 1 rst.
Anette Sonne
Tjørneby: Hjejle 60 rst., Bjergirisk 175 fou.
Nexø: Trane 170 SV
Balkalyngen: Mosehornugle 1 rst.
Klaus Hermansen


26/10-2020 Svanekevej ved Louisenlund: Dværgfalk 1 forbiflyvende kl. 09.28
Steen E. Jensen


25/10-2020 Årsdale: Silkehale 1 of., Vindrossel 1 sy., Kvækerfinke 150 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


24/10-2020 Opfyldningen, Nexø Havn: Mørkbuget Knortegås 4 rst., Bjergirisk ca. 70 rst. (optalt via foto)
Dueodde: Gråstrubet Lappedykker 1 V, Sjagger 150 tf. ad 2 omgange, senere set rastende på mark ved Skrokkegårdsvej, Snespurv 1 rst., Bjergirisk ca. 15 rst.
Tjørneby: Tundrasædgås 27 rst.
Steen E. Jensen


Snespurv, Dueodde d. 24/10-2020 - Steen E. Jensen


Bjergirisk, Opfyldningen, Nexø Havn d. 24/10-2020 - Steen E. Jensen

 

22/10-2020 Dueodde: Sandløber 2 rst.
Bro Odde: Mørkbuget Knortegås 5 rst.
Steen E. Jensen


Sandløber, der kæmper for at holde balancen i den hårde kuling, Dueodde d. 22/10-2020 - Steen E. Jensen


Mørkbuget Knortegås, Bro Odde d. 22/10-2020 - Steen E. Jensen

 

20/10-2020 Nexø Havn (08.30-09.45): Vandrefalk 1 ad. rst. ved siloerne, Kaspisk Måge 1 1k rst.
Opfyldningen, Nexø Havn (08.30-09.45): Blå Kærhøg 1 1k fou., Tårnfalk 1 han fou., Engpiber 4 rst., Skovspurv ca. 50 rst., Bjergirisk ca. 30 rst., Gulspurv ca. 60 rst.
Steen E. Jensen


Blå Kærhøg, øverst med en afværgemanøvre, Nexø opfyldning d. 20/10-2020 - Steen E. Jensen


Vandrefalk, Nexø Havn d. 20/10-2020 - Steen E. Jensen


Kaspisk Måge 1k, Nexø Havn d. 20/10-2020 - Steen E. Jensen

 

19/10-2020 Årsdale: Mursejler 1 S kl. 11.15
Arne Møller


18/10-2020 Årsdale: Rødstrubet Lom 1 S, Rød Glente 1 of., Kvækerfinke 30 of., Bjergirisk 40 of.
Anette Sonne og Arne Møller
Slamrebjerg: Fjeldvåge 1 fou.
Anette Sonne


17/10-2020 Årsdale: Stor Gråsisken 2 fou. i vores have.
Arne Møller


15/10-2020 Årsdale: Ederfugl 385 S
Arne Møller


14/10-2020 Årsdale: Dværgmåge 1 ad. S
Arne Møller


13/10-2020 Vestre Sømark: Rød Glente 3 rst., Trane hørt kl. 13.20, Munk 2 rst.
Pedersker: Blå Kærhøg 1 hun
Hagemyr: Sølvhejre 1 rst., Rød Glente 1 rst., Trane 53 S kl. 15.00
Bastemose: Skægmejse 2 ka.
Erik Biering
Ølene: Havørn 2 ad. rst., Blå Kærhøg 3 rst., Vindrossel 35 fou.
Hegnedevej: Rød Glente 3 rst., Trane 65 SV
Klaus Hermansen


12/10-2020 Vestre Sømark: Blisgås 35 S, Rød Glente 2 rst., Ringdue 600 S, Sjagger 3 S
Erik Biering
Årsdale: Tornirisk 150 rst.
Østre Slamrevej: Sjagger 30 rst.
Oksemyrevej: Engpiber 12 rst.
Anette Sonne og Arne Møller


Munk 1k eller hun, Årsdale d. 02/10-2020 - Arne Møller

 

11/10-2020 Nørregårdsvejen: Blisgås 25 SV
Anette Sonne og Arne Møller


09/10-2020 Årsdale: Dværgfalk 1 S
Nørregårdsvejen: Mosehornugle 1 fou.
Bro Odde (eftermiddag): Toppet Lappedykker 7 rst., Pibeand 95 rst.
Salthammer (eftermiddag): Pibeand 12, Knarand 16, Splitterne 1, Landsvale 2, Hvid Vipstjert 14, Stenpikker 2
Anette Sonne og Arne Møller
Dueodde: Rød Glente 1 rst., Stor Præstekrave 25 rst., Strandhjejle 12 rst., Sandløber 3 rst., Stenpikker 2 rst., Stillits 50 rst., Bjergirisk 10 rst.
Salthammer: Alm. Ryle 3 rst., Stenpikker 2 rst.
Vestre Sømark: Rød Glente 1 rst., Havørn 1 ung rst.
Ølene: Blå Kærhøg 1 han + 5 hunfarvede rst.
Erik Biering


Stenpikker, Salthammer d. 09/10-2020 - Arne Møller

 

08/10-2020 Nexø opfyldning: Blisgås 5 1k rst., Bjergirisk 40 rst.
Erik Biering
Årsdale: Blisgås 215 SV og 2 flokke hørt
Anette Sonne og Arne Møller
Svaneke Havn: Landsvale 1 rst.
Anette Sonne


07/10-2020 Årsdale: Vandrefalk 1 hun over vores have
Anette Sonne og Arne Møller
Ølene: Blå Kærhøg 1 han + 2 hunner rst., Rørhøg 1 1k rst.
Erik Biering


06/10-2020 Årsdale: Sortstrubet Lom 1 S, Blisgås 1070 S, Landsvale 2 S, Gransanger 2 rst., Grønsisken 115 S
Ibskervej: Duehøg 1 fou., Vibe 1 rst.
Anette Sonne og Arne Møller
Udkær: Blå Kærhøg 2 rst. Udkæret er stadig tørlagt, så ingen gæs eller andet, ejheller i de nærliggende moser og marker
Bent Ernst Nielsen


05/10-2020 Årsdale: Blisgås 220 S i 2 flokke og 3 flokke kun hørt, Vandrefalk 1 of.
Anette Sonne og Arne Møller
Ølene: Blisgås 920 S, Blå Kærhøg 9 rst., Havørn 1 ad. of.
Klaus Hermansen


04/10-2020 Årsdale: Blisgås 10 formiddag og flok på 120 S kl. 17.10, Sanglærke 10 rst., Munk 3 rst., Fuglekonge 6 rst., Tornirisk 1200 rst. på mark vest for Årsdale
Anette Sonne og Arne Møller


03/10-2020 Bofas haveaffaldsplads, Rønne: Var ved at læsse haveaffald af, da jeg hører skræp og ser en stor flok gæs (Blisgås-Grågås?) kl. 15.35 spredt over hele himlen flyvende mod SSØ
Bent Ernst Nielsen


02/10-2020 Ibskervej: Dværgfalk 1 siddende på en mark.
Anette Sonne og Arne Møller


Sitemap